O nás

Vznik a vývoj TJ Turnov je nedílně spjat s historií organizovaného sportu v Turnově, která se neubírala vždy jednoduchými cestami.

Historie

TJ TurnovPočátky sportovních klubů zaměřených na jednotlivé sporty spadají v Turnově do začátku 20.let 20.století. Do té doby se tělesná cvičení provozovala převážně v Sokole a vycházela z Tyršovy cvičební soustavy s převažujícími prvky gymnastických cvičení a s nezanedbatelným prvkem národním.
Kolem roku 1920 vznikají v Turnově první sportovní kluby dnešního pojetí, v počátcích zaměřené především na míčové hry a atletiku. Názvy klubů z té doby nám dnes mnoho neřeknou, často nesly názvy větších místních továren s názvy jako TJ Konopa Turnov či TJ Spartak Turnovské brusírny. Po 2.světové válce vznikají kluby jako Slavoj Turnov, Lokomotiva Turnov, v názvech dalších se objevuje Sokol (Sokol Mašov, Sokol Daliměřice), přestože oficiálně patřily jeho složky pod základní tělovýchovu tehdejších tělovýchovných jednot. Myšlenka spojit stávající jednoty v jeden celek vznikla v době spartakiády v Praze v roce 1980, kdy sílil tlak na sjednocení tělovýchovy. Za podpory tehdejších městských orgánů k tomu došlo v roce 1980 sloučením 4 hlavních turnovských jednot, Sklostroje Turnov, Lokomotivy Turnov a Sokola Mašov a Daliměřice. Prvním předsedou sloučené TJ Turnov se stal pan Milan Hrazdíra. TJ Turnov v té době měla neuvěřitelných 3 tisíce členů.
Po revoluci v roce 1989 postupně narůstaly odstředivé tendence s postupných osamostatňováním některých tradičních sportovních klubů a spolků. Tělovýchovná jednota Turnov si po výrazném zeštíhlení postupně opět našla svoje pevné místo ve sportovním prostředí Turnova. Při zaměření na výchovu především mládeže v míčových sportech, sportech v přírodě a některých dalších dokázala udržet a spravovat svoje areály v často složitých finančních podmínkách.

Současnost

V současné době sdružuje Tělovýchovná jednota Turnov z.s. ve 20 oddílech téměř 1200 členů a spravuje 7 samostatných sportovních areálů v Turnově. Postupně se daří v mnoha oddílech bez megalomanských projektů zvyšovat sportovní úroveň na kvalitu hodnou sportovních tradic Turnova.

Úspěchy

Nejlepší hráči kolektivních sportů vychovaní v Turnově jsou vidět i na soupiskách prvoligových celků v basketbale, volejbale, házené, futsalu či florbale. V roce 2012 mohou diváci na domácí palubovce v hale ve Skálově ulici vidět za účasti našich oddílů např. 2.ligu futsalu, 2.ligu házené žen, 2.ligu volejbalu mužů, KP v basketbalu mužů či 3.ligu mužů ve florbale. V mládežnických soutěžích pak např. ligu dorostenek v florbale či dorostenců v basketbale.
Zatímco kolektivní sporty jsou u nás limitovány finanční náročností vyšších soutěží, tak v "menších" sportech, více individuálních, se sportovci TJ Turnov dokáží dostat v barvách Turnova i na absolutní špičku nejen v ČR, ale i ve světě. Velmi úspěšné jsou v tomto ohledu především oddíly kick boxu, musher clubu, orientačního běhu a radioorientačního běhu, ale i kanoistiky, silového trojboje a MTBO. V roce 2012 přivezli zlaté medaile z MS Jakub Oma a Michaela Gomzyk Omová (ROB) a Tomáš Dlabaja (OB). Medaile ze světových šampionátů pravidelně vozí i Jan a Petr Kazdovi (Kick box). Mezi špičkové výsledky patří i vítězství štafety žen OB TJ Turnov na MČR štafet 2012 a mnoho dalších medailí z republikových šampionátů včetně titulu juniorské mistryně ČR na klasické trati Petry Pavlovcové v orientačním běhu. Vynikající výkony dokazují, že i ve skromných podmínkách mohou vyrůstat špičkoví sportovci a TJ Turnov je na ty "své" patřičně hrdá.

TPL_BEEZ5_ADDITIONAL_INFORMATION