O nás

Vznik a vývoj TJ Turnov je nedílně spjat s historií organizovaného sportu v Turnově, která se neubírala vždy jednoduchými a přímými cestami.

Historie

TJ TurnovPočátky sportovních klubů zaměřených na jednotlivé sporty spadají v Turnově do začátku 20.let 20.století. Do té doby se tělesná cvičení provozovala převážně v Sokole a vycházela z Tyršovy cvičební soustavy s převažujícími prvky gymnastických cvičení a s nezanedbatelným prvkem národním.

Kolem roku 1920 vznikají v Turnově první sportovní kluby dnešního pojetí, v počátcích zaměřené především na míčové hry a atletiku. Názvy klubů z té doby nám dnes mnoho neřeknou, často nesly názvy větších místních továren s názvy jako TJ Konopa Turnov či TJ Spartak Turnovské brusírny. Po 2. světové válce vznikají kluby jako Slavoj Turnov, Lokomotiva Turnov, v názvech dalších se objevuje Sokol (Sokol Mašov, Sokol Daliměřice), přestože oficiálně patřily jeho složky pod základní tělovýchovu tehdejších tělovýchovných jednot. Myšlenka spojit stávající jednoty v jeden celek vznikla v době spartakiády v Praze v roce 1980, kdy sílil tlak na sjednocení tělovýchovy. Za podpory tehdejších městských orgánů k tomu došlo v roce 1980 sloučením 4 hlavních turnovských jednot, Sklostroje Turnov, Lokomotivy Turnov a Sokola Mašov a Daliměřice. Prvním předsedou sloučené TJ Turnov se stal pan Milan Hrazdíra. TJ Turnov v té době měla neuvěřitelných 3 tisíce členů.

Po revoluci v roce 1989 velmi rychle narůstaly odstředivé tendence s postupných osamostatňováním některých tradičních sportovních klubů a spolků. Tělovýchovná jednota Turnov si po výrazném zeštíhlení postupně opět našla svoje pevné místo ve sportovním prostředí Turnova. Při zaměření na výchovu především mládeže v míčových sportech, sportech v přírodě a některých dalších dokázala udržet a spravovat svoje areály v často složitých finančních podmínkách.

Současnost

V současné době sdružuje Tělovýchovná jednota Turnov z.s. ve 20 oddílech téměř 1750 členů a spravuje 7 samostatných sportovních areálů v Turnově. Postupně se daří v mnoha oddílech bez megalomanských krátkodobých  projektů zvyšovat sportovní úroveň na kvalitu hodnou sportovních tradic Turnova. Kromě bohatého  klubového života jednotlivých oddílů pořádá TJ Turnov pro mládež oblíbené Sportovní příměstské tábory či metodické semináře a hlavně se snaží udržet pocit sounáležitosti mezi sportovními oddíly různého zaměření ku prospěchu všem. Na co můžeme být právem hrdí, je velmi široká nabídka sportů pro mládež za přijatelných finančních podmínek, která je u města velikosti Turnova unikátní.

Úspěchy

V průběhu let vyrostlo v oddílech TJ Turnov mnoho vynikajících sportovců, kteří úspěšně reprezentovali nejen Turnov a není v našich silách jména všech zde uvést. Nejlepší hráči kolektivních sportů vychovaní v Turnově jsou vidět i na soupiskách extraligových celků v basketbale, volejbale (Míša Mlejnková je nejlepší volejbalistkou ČR za rok 2017), házené či florbale. Turnovské oddíly míčových sportů se zejména v průběhu posledních 10 let dostaly ve skromných finančních podmínkách díky systematické práci s mládeží na velmi slušnou úroveň odpovídající možnostem Turnova s omezenými možnostmi velkých sponzorů. Dosavadním „moderním“ vrcholem vzestupu míčových sportů bylo vítězství družstva mužů ve volejbale v 1.lize v sezoně 2016/17.

V sezoně 2018/19 tak mohou diváci na domácí palubovce v hale ve Skálově ulici vidět za účasti našich oddílů např. divizi futsalu, 2.ligu házené žen, 2.ligu volejbalu mužů, nově i 2.ligu volejbalu žen, KP v basketbale mužů či Národní ligu mužů a 1.ligu žen ve florbale. V mládežnických soutěžích pak např. 1.ligu dorostenek ve florbale, volejbalu či házené. Nově máme radost z prvních soutěžních zkušeností malých basketbalistů. Ale těch zejména mládežnických týmů je daleko více (celkem skoro 30). Jen florbalistů je nyní v TJ registrováno cca 400, volejbalistů 300, orientačních běžců 250....

Ale TJ Turnov nejsou zdaleka jen míčové sporty, rozsah sportů v TJ Turnov je velmi pestrý. Zatímco kolektivní sporty jsou u nás limitovány finanční náročností vyšších soutěží, tak v "menších" sportech, více individuálních, se sportovci TJ Turnov dokáží dostat v barvách Turnova i na absolutní špičku nejen v ČR, ale i ve světě.

Velmi úspěšné jsou v tomto ohledu v současnosti především oddíly kick boxu, mushingu, orientačního běhu a radioorientačního běhu, ale i kanoistiky, silového trojboje či klasického boxu. V roce 2018 přivezli medaile z MS Jakub Oma a Michaela Omová (ROB), medaile ze světových šampionátů pravidelně (i v roce 2018) vozí nestárnoucí Jan a Petr Kazdovi (Kick box). Samostatnou kategorií je pak oddíl mushingu, který pod hlavičkou TJ Turnov sdružuje nejlepší mushery v ČR vozící medaile i ze světových šampionátů zejména v moderních disciplínách jako je canicross (běžec + pes), bikejoring (kolo + pes), skijering (běžec na lyžích + pes) nebo scooter (koloběžka + pes).

Vynikající výkony dokazují, že i ve skromných podmínkách mohou vyrůstat špičkoví sportovci a TJ Turnov je na ty "své" patřičně hrdá. Ale širším smyslem naší činnosti je samozřejmě radost z pohybu i soutěžení na jakékoliv úrovni a výchova mladých sportovců v duchu nejlepších tradic českého sportu. A doufáme, že se nám to bude dařit i v budoucnosti co nejlépe. Kdykoliv mezi sebou v TJ Turnov rádi uvítáme nové zájemce bez ohledu na věk či výkonnost!

Sportu a fair play zdar ! (2019)